Инструкция к применению

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони 
здоров’я України
 _______№_________

Реєстраційне посвідчення
№ Р______________

 

 

 

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ЛОМУСТИН МЕДАК
(LOMUSTINE MEDAC)

Загальна  характеристика:
міжнародна та хімічна назви:
 lomustine; 1-(2-хлороетил)-3-циклогексил-1-нітрозосечовина;
основні фізико-хімічні властивості: блакитні желатинові капсули, розмір «3»; вміст капсули: порошок від білого до жовтуватого кольору; 
склад: 1 капсула містить ломустину 40 мг;
допоміжні речовини: магнію стеарат, лактоза, крохмаль пшеничний, тальк, желатин, титану діоксид, індигокармін.

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Алкілуючі сполуки.
Код АТС  L01А D02.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Ломустин – алкілуючий препарат із групи нітрозосечовини. Ломустин і/або його метаболіти порушують функцію ДНК, РНК та пригнічують синтез ДНК.

Ломустин діє як алкілуючий агент, як інгібітор декількох етапів синтезу нуклеїнових кислот та як інгібітор репарації одноланцюгових розривів ДНК.

Фармакокінетика. Препарат добре і швидко всмоктується із шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в плазмі (0,5-2 нг/мл) досягається через 3 год після перорального застосування в дозі 30-100 мг/м2.

Хлоретильна група виводиться з плазми крові однофазово з періодом напіввиведення 72 год. Виведення циклогексильної групи з плазми крові має 2 фази: період напіввиведення альфа – 4 год та період напіввиведення бета – 50 год.

До 50 % препарату зв'язується з білками плазми крові. Проникає через гематоенцефалічний бар'єр.

Ломустин медак швидко метаболізується, метаболіти виводяться переважно нирками. Ломустин не виявляється в сечі в активній формі.

Показання для застосування. Паліативна терапія, як доповнення до інших методів лікування, або ж у стандартних схемах комбінованої терапії з іншими відомими хіміотерапевтичними препаратами при таких станах:

  • пухлини мозку (первинні та метастатичні);
  • пухлини легень (особливо дрібноклітинна карцинома);
  • хвороба Ходжкіна (резистентна до традиційної хіміотерапії);
  • злоякісна меланома (з метастазами).

Також як засіб другої лінії для лікування неходжкінської лімфоми, мієломатозів, пухлин шлунково-кишкового тракту, карциноми нирок, яєчників, шийки матки та молочної залози, тестикулярних карцином.

Спосіб застосування та дози. Застосовують внутрішньо. Рекомендована разова доза Ломустину медак для дорослих і дітей становить 120 - 130 мг/м2 кожні 6 або 8 тижнів.

Пацієнтам зі зниженою функцією кісткового мозку дозу можна знизити до 100 мг/м2 при дотриманні 6-тижневого інтервалу між прийомами.

Дозу препарату знижують, якщо:

  • Ломустин медак застосовують разом з іншими лікарськими засобами, що пригнічують функцію кісткового мозку;
  • рівень лейкоцитів в крові нижче 3×109/л або тромбоцитів нижче 75×109/л.

Повторно Ломустин медак не можна призначати, доки вміст формених елементів у циркулюючій крові не відновиться до прийнятних значень (тромбоцити 100x109/л, лейкоцити 4x109/л). Вміст формених елементів у крові слід перевіряти щотижня. До закінчення 6-тижневого терміну наступну дозу не призначають.

Наступні дози повинні підбиратися залежно від відповіді системи кровотворення пацієнта на попередню дозу. Як орієнтир при доборі доз можна використовувати таку схему:

Мінімум після попередньої дозиНеобхідна доза (% від попередньої)
ЛейкоцитиТромбоцити
4 x 109/л 
3 - 3,9x109
2 - 2,9x109
2 x 109
100 x 109/л 
75 - 99,9x109
25 - 74,9 109
25 x 109
100 %
100 %
70 %
50 %

Лікування Ломустином медак проводять доти, доки він справляє терапевтичний ефект. За відсутності ефекту після 1 або 2 курсів лікування ефективність подальшого застосування препарату малоімовірна. Препарат не слід призначати частіше, ніж 1 раз у 6 тижнів.

Діти: лікування Ломустином медак онкологічних захворювань (крім пухлин мозку) має проводитися лише у виняткових ситуаціях. Доза для дітей, як і для дорослих, залежить від площі поверхні тіла (120-130 мг/м2 кожні 6-8 тижнів) і коригується за тими ж критеріями.

Побічна дія. Шлунково-кишковий тракт. Через 3-6 год. після застосування препарату іноді спостерігаються нудота і блювання, що звичайно тривають менше 24 год. Частота і тривалість цих побічних ефектів можуть знижуватися завдяки призначенню протиблювотних препаратів перед уведенням Ломустину медак, а також прийманню його натщесерце.

Токсичність щодо системи кровотворення. Основна і найтяжча токсичність ломустину пов'язана з пізнім пригніченням кісткового мозку. Звичайно вона розвивається через 4-6 тижнів після приймання препарату і має дозозалежний характер. Тромбоцитопенія розвивається приблизно через 4 тижні і може тривати 1-2 тижні. Приблизно через 6 тижнів розвивається лейкопенія, що триває 1-2 тижні. Приблизно в 65 % хворих вміст формених елементів білої крові може становити менше 5x109/л, а в 36 % хворих - менше 3x109/л . Звичайно тромбоцитопенія тяжча за лейкопенію, однак обмеження дози препарату зумовлюється обома видами токсичності.

Ломустин може спричинювати кумулятивну мієлосупресію: застосування повторних доз іноді має наслідком більш виражене або більш тривале пригнічення.
Можуть розвинутися гостра лейкемія та дисплазія кісткового мозку, а також спостерігатись анемія, але розвивається вона не так часто і має менш тяжкий перебіг, ніж тромбоцитопенія та лейкопенія.
Токсична дія на легені. Існують повідомлення про появу інфільтратів у легенях і/або фіброз легені. Токсичний ефект проявлявся після закінчення 6 місяців (або більше) від початку лікування при сумарних дозах препарату більше 1100 мг/м2.

Інші токсичні ефекти. Іноді спостерігаються стоматит, алопеція та анемія. У деяких пацієнтів, які вживали ломустин, траплялися неврологічні реакції, наприклад, дезорієнтація, летаргія, атаксія і розлад артикуляції. Однак зв'язок між зазначеними ефектами та застосуванням препарату у таких хворих не встановлений.

Нефротоксичність. У пацієнтів, які одержали високі кумулятивні дози препарату в умовах тривалого лікування Ломустином медак та іншими близькими за дією препаратами нітрозосечовини, порушувалася функція нирок, що полягало у зменшенні розмірів нирки, прогресуючій азотемії та нирковій недостатності. Епізодично повідомлялося також про ураження нирок у пацієнтів, які вживали менші загальні дози препарату.

Токсична дія на печінку. Може підвищуватися  рівень трансаміназ, лужної фосфатази і білірубіну.
Канцерогенез, мутагенез, порушення репродуктивної функції. Лікування препаратами нітрозосечовини пов'язане з ризиком канцерогенної дії.

Протипоказання. Не можна призначати Ломустин медак вагітним та матерям у період годування груддю. Іншими протипоказаннями є:

  • гіперчутливість до препаратів нітрозосечовини;
  • нечутливість пухлини до препаратів нітрозосечовини;
  • тяжка форма депресії кісткового мозку;
  • тяжка ниркова недостатність;
  • захворювання органів черевної порожнини.

Передозування. При передозуванні можливі: нудота, блювання протягом декількох годин, які іноді потребують застосування антиеметиків; поява мієлосупресії (лейкопенія і тромбоцитопенія), що самостійно зникає до кінця 6 – 7 тижня; помірно виражені мукозити.

Особливості застосування. Ломустин медак повинні призначати лікарі, які мають досвід застосування протипухлинних препаратів. Основна і найтяжча токсична дія ломустину пов'язана з пізнім пригніченням кісткового мозку, особливо тромбоцитопенією та лейкопенією, на фоні яких в ослаблених хворих іноді виникають кровотечі і тяжкі інфекції. Тому необхідно щотижня робити аналіз формених елементів крові – від початку лікування та протягом щонайменше 6 тижнів після застосування призначеної дози.

Режим дозування Ломустину медак залежить від таких показників крові, як рівень гемоглобіну, лейкоцитів та тромбоцитів.

Функціональний стан нирок та печінки також повинен періодично перевірятися.
Курси Ломустину медак у рекомендованих дозах не слід призначати частіше, ніж через 6 тижнів.

Ломустин може спричиняти вроджені вади. Тому жінкам та чоловікам рекомендується використовувати надійні методи контрацепції протягом лікування та упродовж 6 місяців після його закінчення.

Ломустин може спричиняти незворотне безпліддя у чоловіків.

Поряд із дослідженням функції легень у пацієнта перед початком лікування, необхідно проводити повторні дослідження в процесі лікування. До групи підвищеного ризику належать особи з вихідними показниками належної форсованої життєвої ємності легень (ФЖЄЛ) або дифузійної спроможності легень (ДСЛco) нижче 70 %.

Вплив на здатність керувати автомобілем або працювати зі складними механізмами. Ломустин медак може впливати на здатність керувати транспортними засобами та виконувати роботу, що потребує концентрації уваги та швидкості психомоторних реакцій, наприклад, через нудоту та блювання, які він може спричиняти.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарати, що спричинюють патологічні зміни крові, можуть підсилювати лейкопенічну та тромбоцитопенічну дію ломустину.
Через те, що при лікуванні ломустином можливе пригнічення захисних функцій організму, послаблюється ефективність противірусних вакцинацій.

Умови та термін зберігання. Зберігати в оригінальному контейнері при температурі не вище 25 °С у захищеному від світла, вологи та недоступному для дітей місці.
Термін придатності - 3 роки.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. По 20 капсул у пластиковому контейнері.

Виробник.  „медак ГмбХ”.

Адреса.  Феландштрассе, 3, Д-20354 Гамбург, Нiмеччина.

 

Заступник директора 
Державного фармакологічного центру 
МОЗ України, д. мед. н., проф.

 В. Г. Лизогуб