Нові можливості у базисній терапії ревматоїдного артриту

 

 25-26 жовтня у м. Києві відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція Асоціації ревматологів України "Інноваційні методи діагностики та лікування ревматичних захворювань". У рамках заходу вітчизняним фахівцям було представлено нещодавно зареєстрований в Україні препарат Лефлютаб німецької компанії "Медак", який містить лефлуномід - один із базових засобів у терапії ревматоїдного артриту (РА).

Про цей препарат та інші лікарські засоби, що розширюють можливості лікування ревматологічних захворювань, нашому кореспонденту розповіла директор з маркетингу компанії "Медак Україна" Неля Вольвач:

- Які переваги для лікарів та пацієнтів пов'язані з появою Лефлютаба? Що послужило підставою для виходу цього лікарського засобу на вітчизняний ринок, адже інші препарати лефлунаміду вже доступні в нашій країні?

- Компанія "Медак Україна" сьогодні приділяє особливу увагу розвитку ревматологічного напряму. Це пов'язано з високою соціально-економічною значущістю ревматичних захворювань в цілому і РА зокрема. РА представляє собою досить поширене важке прогресуюче захворювання, що має серйозний вплив на якість життя пацієнтів. Однією з істотних медико-соціальних наслідків РА є втрата працездатності, яка при відсутності належного лікування може розвинутися вже на ранніх стадіях захворювання. Лефлуномід затребуваний як один з препаратів базової терапії РА і використовується як альтернатива метотрексату. Реєструючи Лефлютаб, ми перш за все виходили з міркувань економічної доцільності, адже ситуація на ринку України така, що необхідно вибирати або дуже дорогий оригінальний препарат лефлунаміду, або дешевий, але менш надійний генерик. Як альтернативу ми й запропонували препарат Лефлютаб, що належить до середньої цінової категорії, але має гарантовано високу якість, забезпечену німецьким виробником.

- Компанія "Медак" відома в нашій країні як виробник препарату Методжект - готової до застосування ін'єкційної форми метотрексату. Яке його місце в терапії ревматологічних захворювань?

На сьогодні метотрексат є золотим стандартом базової терапії РА, не випадково цей препарат згадувався у багатьох доповідях, що прозвучали на конференції Асоціації ревматологів України. Цікаво, що цей лікарський засіб спочатку використовувався у високих дозах виключно у лікуванні онкологічних захворювань. Однак ретельне вивчення терапевтичних властивостей метотрексату дозволило виявити його здатність у малих дозах модифікувати перебіг ревматологічних захворювань, впливаючи на їхні наслідки. Сьогодні метотрексат використовується у терапії РА, а також ювенільного ідіопатичного та псоріатичного артриту. Препарат показаний для системного довгострокового лікування, близько 46-75% хворих РА приймають метотрексат протягом 5-10 років і припиняють прийом частіше через побічні ефекти, а не через неефективність терапії. Стандартним шляхом введення метотрексату довгий час був пероральний прийом, який, однак, часто супроводжувався вираженими побічними ефектами з боку шлунково-кишкового тракту (нудотою, блювотою, діареєю та ін.). Небажані лікарські явища, особливо при їхньому розвитку у дітей, часто призводили до необхідності припинення лікування метотрексатом, в результаті лікар був вимушений шукати альтернативні, нерідко менш ефективні, методи. Варто зазначити, що співвідношення "ефективність/токсичність" для метотрексату порівняно з таким для інших препаратів, що пропонуються як базисна терапія РА, визначається як найбільш підходяще (рівень доказів А). Виняток становлять препарати біологічної терапії (моноклональні антитіла тощо), проте у більшості випадків лікування біологічними агентами можна розпочинати лише після 3 місяців терапії метотрексатом, не перериваючи його. 

На сьогодні перевагу віддають парентеральному введенню метотрексату, яке забезпечує зниження побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту, кращу біодоступність та швидший початок дії препарату, а також хорошу переносимість його високих доз (до 45 мг/тиждень). Дослідження показали, що ступінь абсорбції метотрексату в таблетованій формі не перевищує 70%, тоді як при парентеральному введенні вона становить майже 100%, що дозволяє досягти потрібної концентрації препарату при прийомі менших його доз.

Проте й парентеральне введення метотрексату до недавнього часу супроводжувалося рядом проблем. Під час лікування хворих на РА ін'єкція метотрексату виконується щотижня; для досягнення оптимального результату терапії потрібен ретельний підбір дози, а також її адекватна корекція при прогресуванні захворювання. Підготовка ін'єкційного розчину з метотрексатом із стандартних флаконів, а також виконання самої ін'єкції вимагають постійної участі медичного персоналу: цей препарат є цитостатиком, що вимагає особливих заходів обережності при будь-яких маніпуляціях з ним та наявності спеціальних професійних навичок.

З огляду на високу значущість метотрексату в терапії ревматологічних захворювань, складності його дозування та парентерального введення, компанією «Медак» був створений Методжект - готовий розчин для ін'єкцій, розфасований у шприци різних дозувань з індивідуальним кольоровим кодуванням. Вони не вимагають спеціальних умов зберігання, а головне – полегшують підбір доз та забезпечують можливість самостійного введення метотрексату в домашніх умовах самими пацієнтами або членами їхніх сімей.

З часом ін'єкційна форма Методжект також була вдосконалена: створені проміжні дози препарату, підвищена концентрація метотрексату в розчині, що дозволило зменшити об'єм вводимого розчину. Крім того, розуміючи особливості та потреби українського ринку, окрім Методжекта, наша компанія зареєструвала і більш дешеву таблетовану форму метотрексату – препарат Метотаб.

Таким чином, компанія «Медак Україна» представляє широкий спектр засобів для базисної терапії РА: при появі побічних ефектів на фоні прийому таблетованого метотрексату (Метотаб) пацієнт має можливість отримувати препарат парентерально (Методжект). РА – хронічне захворювання, і наявні базисні препарати зберігають свою ефективність, як правило, протягом декількох років лікування. Сьогодні як альтернативу метотрексату може бути призначений інший препарат базисного лікування - лефлуномід (Лефлютаб). Ми приділяємо велике значення розширенню ревматологічної лінійки препаратів, адже своєчасно розпочата базисна терапія дозволяє встановити контроль над перебігом захворювання, сприяє збереженню функціональних можливостей хворого, істотно знижує ризик інвалідизації та загальні фінансові витрати на лікування.

Підготувала Катерина Котенко